Breaking News
 |  | 

Sypialnia

7 różnych rodzajów kołder i dlaczego powinieneś je mieć. Jak wybrać idealną kołdrę do swojego łóżka?

img-responsive

Poszewki są doskonałym dodatkiem do każdej sypialni. Stanowią przypominającą koc warstwę ciepła, dzięki której łóżko jest przytulne w chłodne noce, a w lecie zapewnia przytulny kokon komfortu. Jednak określenie, jaki rodzaj kołdry jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego łóżka, może być trudne. Musisz znaleźć taką, która zapewni maksymalną ilość ciepła i miękkości, a jednocześnie będzie pasować do Twojej pościeli i wystroju. Wybór niewłaściwej kołdry może sprawić, że w sypialni będzie zimno, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Jak więc wybrać właściwą kołdrę?

Poszewki są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach oraz są wykonane z różnych materiałów, od bawełny, przez wełnę, po materiały syntetyczne. Są też dostępne w kilku różnych stylach – od płaskich po dopasowane, od gładkich po wzorzyste, od płaskich po wypełnione puchem. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na ogólne ciepło i miękkość kołdry, dlatego ważne jest, aby wybrać taką, która zapewni maksymalną ilość komfortu i ciepła bez zwiększania objętości łóżka.

Poszewki z puchem

Choć często uważa się je za króla kołder, kołdry puchowe niekoniecznie są najcieplejsze. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie lub jesteś wrażliwy na alergeny, powinieneś rozważyć kołdrę z wypełnieniem puchowym. Puch, pierzasty materiał izolacyjny, jest najbardziej miękki w dotyku i stanowi najdroższą opcję. Jeśli jesteś wrażliwy na alergeny, puch jest jedyną opcją. Puch może powodować problemy z oddychaniem u niektórych osób, więc jeśli jest to dla Ciebie problemem, poszukaj kołdry z wypełnieniem innym niż puch.

Poszewki poliestrowe z wypełnieniem

To najbardziej powszechny i najtańszy rodzaj kołder. Są dostępne w wielu różnych tkaninach, w tym z bawełny, jedwabiu i poliestru. Wypełnienia te są niezwykle lekkie i oddychające, ale nie są tak miękkie jak puch. Najczęściej wybierane są wypełnienia poliestrowe, ale mają one tendencję do drapania i gorzej wchłaniają wilgoć. Jeśli jesteś wrażliwy na alergeny, to jest to najlepsze rozwiązanie.

Kołdry z płaskim wypełnieniem

Kołdry z płaskim wypełnieniem są najprostszą opcją, ale nie zapewniają tak dobrej izolacji jak inne opcje. Choć są najtańsze, nie zapewniają takiego samego poziomu ciepła i miękkości jak inne opcje. Kołdry z płaskim wypełnieniem są najczęściej wybierane przez osoby, które obawiają się alergii.

Kołdry z wypełnieniem bawełnianym

Kołdry z wypełnieniem bawełnianym to najcieplejsza opcja i najbardziej miękka w dotyku pościel. Są też najbardziej przystępne cenowo, co czyni je idealnym wyborem dla konsumentów dbających o swój budżet. Choć bawełna jest zazwyczaj hipoalergiczna i oddychająca , warto sprawdzić metkę, by upewnić się, że do produkcji kołdry nie użyto żadnych substancji chemicznych, które mogłyby podrażnić Twoją skórę.

Kołdry z wypełnieniem wełnianym

Kołdry z wypełnieniem wełnianym są najcieplejsze z całej gamy, ale nie są najbardziej miękkie. Wełna jest hipoalergiczna, ale zawiera lanolinę, naturalny olej, na który niektórzy ludzie są wrażliwi. Kołdry z wypełnieniem wełnianym są najlepszym rozwiązaniem dla alergików i osób mieszkających w chłodniejszym klimacie.

Zalety i wady każdego rodzaju kołdry

Poszewki to podstawowy element pościeli, a wybór nieodpowiedniej może sprawić, że w sypialni będzie panowało uczucie chłodu. Skąd więc wiadomo, który rodzaj kołdry jest odpowiedni dla Ciebie? Po pierwsze, należy zastanowić się, jaki rodzaj materaca posiadamy. Gruba, puchowa kołdra sprawi, że Twój materac będzie jeszcze zimniejszy. Jeśli więc masz materac piankowy lub sprężynowy, powinieneś poszukać kołdry z płaskim wypełnieniem. Kołdra z płaskim wypełnieniem jest również najlepszym rozwiązaniem, jeśli Twoje łóżko stoi pod ścianą. W przypadku kołdry z płaskim wypełnieniem będziesz mieć mniejszą szczelinę do wypełnienia, co ułatwi Ci utrzymanie cieplejszego łóżka.

Następnie zastanów się, jak duża ma być Twoja kołdra. Im większa kołdra, tym lepiej będzie zatrzymywać ciepło, co oznacza, że będzie cieplejsza w dotyku. Jeśli więc planujesz spać w kołdrze w miesiącach zimowych, poszukaj kołdry o większym rozmiarze. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, możesz rozważyć mniejszy rozmiar, który zapewni lepszy przepływ powietrza.

Na koniec zastanów się, jaki jest Twój styl życia i do czego zamierzasz używać kołdry. Czy będziesz w niej spał przez większość czasu, czy będziesz jej używał tylko od czasu do czasu? Jeśli zamierzasz spać w niej przez większość czasu, poszukaj grubszej kołdry. Im grubsza kołdra, tym więcej ciepła zapewni. Jeśli korzystasz z kołdry tylko od czasu do czasu, poszukaj cieńszej, bardziej przewiewnej wersji.

Decydując się na zakup nowej kołdry, warto się rozejrzeć. Różne sklepy mogą sprzedawać ten sam rodzaj kołdry.

Tags
7-roznych-rodzajow-kolder-i-dlaczego-powinienes-je-miec-jak-wybrac-idealna-koldre-do-swojego-lozka

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website