Breaking News
 |  | 

Sypialnia

5 powodów, dla których twój materac może powodować choroby

img-responsive

W erze Covid-19 wszystkim nam powiedziano, że mamy zostać w domu i ratować własne życie. Dla większości ludzi oznacza to spanie na materacu, który leżał na podłodze, lub na poduszce , która została rzucona na bok. Za rozprzestrzenianie koronawirusa często obwinia się materace, ale czy rzeczywiście to one są winne? Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o materacach.

Skuteczność materaca można ocenić na wiele sposobów. Trwałość jest najbardziej oczywistą miarą. Jednak jeśli chodzi o sposób, w jaki materac rozprzestrzenia wirus COVID-19, rozmiar ma znaczenie. Ponieważ wirus krąży w powietrzu, im większa jest powierzchnia materaca, tym większe jest prawdopodobieństwo jego przeniesienia. Jeśli śpisz na materacu piankowym, jego powierzchnia jest większa niż powierzchnia materaca puchowego lub sprężynowego, dlatego wirus ma większą szansę przedostać się na piankę.

Rozmiary materacy mogą się różnić w zależności od marki, a rozmiary materacy dostępnych na rynku nie zawsze są standaryzowane. Obecnie dostępnych jest 10 różnych rozmiarów materacy, od bliźniaczego do królewskiego. Najczęściej spotykane rozmiary to twin, full, queen i king, przy czym typowy materac king size ma około 1500 cali kwadratowych. (Pojedynczy materac bliźniaczy ma około 600 cali kwadratowych).

Rozmiar kupowanego materaca zależy zazwyczaj od tego, ile osób będzie spało w pokoju. Materac typu king size dla jednej osoby to materac typu twin dla czterech itd. Jeśli jednak planujesz, że w jednym pokoju będzie spało kilka lub kilkanaście osób, możesz zaoszczędzić, kupując mniejszy materac. Można znaleźć zniżki na materace o rozmiarze queen size, a także materace przeznaczone specjalnie dla dzieci, choć trzeba się dobrze rozejrzeć.

I tu pojawia się problem: większość materacy jest wykonana z różnych materiałów, takich jak pianka, wełna, bawełna i kaszmir. Wełna jest hipoalergiczna i większość ludzi nie ma z nią problemów. Jednak wełna jest również pożywką dla roztoczy. Jak każdy alergik, powinieneś sprawdzić, czy na Twoim materacu nie ma śladów pleśni lub grzybów.

W materacach stosuje się również wiele różnych wypełnień. Pianka zapewnia amortyzację i jest tańsza, ale ma tendencję do wywoływania alergii i astmy. Materac lateksowy lub z pianki memory jest bardziej trwały i wygodny, ale te rodzaje materacy są również droższe. Wypełnienia z puchu i pierza to najtańsze i najbardziej popularne opcje.

Puch jest wytwarzany z piór gęsich i kaczych, i chociaż jest hipoalergiczny, jest też znacznie cięższy niż inne wypełnienia, co może być problemem dla osób śpiących na plecach. Materace z wypełnieniem syntetycznym są wykonane z materiałów sztucznych, takich jak mikrofibra, które są na ogół hipoalergiczne i wygodne.

Trudno jest ocenić skuteczność materaca, ponieważ nie jest to coś, co można samemu wypróbować. Materac, który leżał na podłodze przez kilka lat, może być bardziej podatny na pleśń niż świeży, nowy materac. Można więc założyć, że nowy materac będzie lepiej rozprzestrzeniał wirusa, ale możliwe jest też, że materac, który od kilku lat stoi w kącie, będzie działał bez zarzutu.

5-powodow-dla-ktorych-twoj-materac-moze-powodowac-choroby

ABOUT THE AUTHOR

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website